המחזור החודשי

בחירת קטגוריה

זמן הווסת - האוהל האדום האישי

כמו הלבנה שמתמלאת ומתרוקנת, כמו ארבעת עונות השנה שמתחלפות ,כך גם האישה -מחזורית. לאישה יש איכות מעגלית. מבנה נפשי שמאפשר לה בפוטנציאל ל'החזיק' עלייה וירידה מתוך יציבות. יכולת לשוב ולחזור אל אותם מקומות, על אותן פעולות. שוב ושוב. נוכל ללמוד על האיכות הנקבית ממבנה הביצית העגולה, מתפתחת מתוך עצמה. גם ממבנה איבר המין הנשי וגם מהרחם, ניתן ללמוד על איכות של מרחב, הכלה. יכולת קבלה פנימה וספיגה לאורך זמן. לעומתה, בהקבלה לאיבר המין הזכרי ולזרע, ניתן לראות את האיכות הזכרית - קווית יותר, חדה, ישרה ומסמנת מטרה. בעלת יכולת מתפרצת. איכות נקבית זו באה לידי ביטוי גם במחזוריות הפיזית של האישה, שחווה כל חודש מחדש, כמו בטבע : השתרשות זרע באדמה - זמן הווסת. לאחר מכן,- תהליך בקיעת הזרע, נביטה וצמיחה שלו - ביוץ. יכולת שגשוג ונתינה. המובילה ל""נבילה"", זמן שמאפשר דישון עצמי והכנת הקרקע לזריעה מחודשת- תקופה פרוגסטרונית. כל חודש אישה מקבלת הזדמנות חדשה לצמוח, ליצור. גם ה""נבילה"" מעוגנת בידיעת המבנה המחזורי- בהבנה שיש צורך בדישון האדמה ליצירה מחודשת. בידיעה שתשוב ותצמח. יצירת ""אוהל -אדום אישי"". הווסת זו תקופה שמבקשת מאתנו פסק זמן, הורדת הילוך ומנוחה. עליית הFSH זוהי הזמנה עבורנו לפנות מרחב למדיטציה, להתבוננות ולחלימה. מאפשרת הזדמנות לסכם את החודש שהיה ולהכין את הקרקע לחודש שיבוא. זמן של ויסות וחשבון נפש. מבחינת הגונות (האיכויות האנרגטיות) - זהו זמן של 'סאטווה', זמן של איזון, בהירות, יציבות, מיקוד, שקט, חיבור לאינטואיציה. אך לרוב נשים חוות תקופה זו באיכות של אנרגיית ה-'תאמאס', מרגישות כבדות, עייפות, בלבול, ויתור, עצלות ואף מצב רוח ירוד. על מנת לאפשר לווסת להגיע ממקום נינוח ומחובר יותר, יש צורך בחיבור עמוק של האישה לכל שלב במחזוריות החודשי ולימי הווסת בפרט, קשר אוהב ומיטיב. כך תוכל האנרגיה להתבטא באיכות ה-'סאטווית' שלה. נשים לב שבזמן זה אל מול השיח הפנימי שנמצא בערות, התקשורת החיצונית נפגעת. ולכן, בימים אלו אנחנו יכולות וכדאי לדייק עבור עצמנו מה באמת נחוץ והכרחי לעשות עכשיו ומה ניתן לדחות לימים שלאחר הווסת. פגישות, מאמץ פיזי - על מה עוד אנחנו יכולות לוותר? כשאנחנו לא מאפשרות מצב של פסק זמן ממרוץ החיים בימי הווסת, הגוף יבקש מאתנו מנוחה ע""י דימומים חזקים, כאבים ועוד. פסק הזמן הזה כה חשוב כי האופן בו אנו חוות את הווסת שלנו ישפיע על התחושה הרגשית והפיזית בה נסיים את הווסת שלנו- בתחושת מותשות או בתחושה של התחדשות. ומכאן ישפיע ישירות על המצב בו נתחיל את המחזור הבא מבחינת הגוף והתודעה.

המחזור החודשי ומשמעותו בחיינו

משחר האנושות גופן של נשים מתואם למחזוריות בטבע, בדרך כלל לירח ולמים בכדור הארץ. השינויים שאנו חוות במהלך המחזור החודשי משולים לגלים בחיינו, הגאות והשפל של גופינו ועולמינו הפנימי. בכל חודש, בימי הוסת, מופרש הורמון ה FSH שכל אישה תזכה לפגוש אותו באופן קבוע בגיל המעבר ואחריו. מאמר ותרגול זה מזמין אותך להתחיל להתיידד עם הורמון מופלא זה הנותן לך ""טעימה"" מהתקופה שבה האישה מוזמנת להקדיש תשומת לב לקול הפנימי ואל החיבור שלה ל ""האישה החכמה"". לא במקרה גיל המעבר הוא גם גיל התבונה. נשים רבות מגלות את עצמן , ו""נולדות מחדש"" בזכות חיבור לאינטואיציה חזקה יותר התבוננות מעמיקה יותר על עצמן. זוהי הזמנה להשיל קליפות מיותרות.

המחזור החודשי

כמו הטבע, גם גוף האישה מתנהל במחזוריות שבאה לידי ביטוי במסע הורמונלי בן 28-35 יום, שמתקיים כ-480 פעמים במהלך חייה ונמשך כ-35 שנים. מסע זה הוא לא רק פיזיולוגי!- הוא גם רגשי וגם מנטלי, גם חיצוני מול העולם שסובב אותנו וגם פנימי בינינו לבין עצמנו. מחזור מאוזן מושפע מהאיזון בין הכוחות השונים בחיינו

המחזוריות החודשית - איזון תסמונת קדם וסתית

Having an understanding of our monthly cycle can help us restore balance and reduce symptoms of PMS, by a practice suiting to our physical, mental, and hormonal needs.

מחזוריות האישה בשפת הגונות והקבלה לחמשת הפאזות

על פי היוגה הנשית למחזור החודשי יש השפעה גדולה על חייה של האישה. למעשה, זהו הציר שמנהל אותה במרבית חייה, החל מקבלת הווסת, במהלכה, וגם לאחר הפסקתה בתקופת המנופאוזה. גם אז ניכרת השפעתו והמעגליות שלו אינה תמה. המחזור החודשי הוא המחזוריות המנטלית והרגשית של האישה.

יתרונות תרגול היוגה הנשית לפי המחזור החודשי

אחד מעמודי התווך בתרגול היום יומי של היוגה הנשית, על פי מירה ארצי פדן, הוא תרגול בהתאם לשלבים שחווה האישה במחזור החודשי. הטבע וכל אשר בו מתנהלים במחזוריות קבועה של זריחה ושקיעה, יום – לילה, עונות השנה, לידה ומוות. הירח נגרע ומתמלא כל חודש, גם גוף האדם מושפע ממחזוריות הטבע, המשתקפת היטב במחזור הווסת של האישה. מסע אנרגטי של הורמונים בגוף האישה משתנה מימים בהם ההתכנסות והקשב הם פנימה לימים מוחצנים ומלאי תשוקה. https://nurityoga.ravpage.co.il/cycleyoga

כאבי ביוץ בראי היוגה הנשית

"אם נדמה את המחזור החודשי למחרוזת שבמרכזה יהלום (עפ""י רונה נשר בראון) הווסת תהיה הסוגר והיהלום יהיה שלב הביוץ, אם כן זהו שלב השיא במחזור החודשי. אנו הכי יפות, הכי אנרגטיות, קורנות, ופוריות. זהו השלב בו נועד הזירעון המנצח לפגוש את הביצית ולחדור אותה על מנת שתתבצע הפרייה. נשים חוות את הימים סביב הביוץ בדרכים שונות. יש נשים שיודעות להצביע על הרגע בו משתחררת הביצית מהזקיק, ויחוו דקירה קטנה בצד ימין או שמאל של הבטן התחתונה באזור השחלה. יש נשים שלא חוו זאת מעולם למרות שהביוצים ממשיכים להתרחש. יש נשים שיחוו כאבים בלתי נסבלים בבטן התחתונה כל כמה שעות לאורך יממה עד שלושה ימים סביב מועד הביוץ. בחרתי להתמקד בקבוצה זו של נשים ולהבין מה עומד מאחורי התופעה וכיצד ניתן להתמודד אתה ברוח היוגה הנשית. אשתף שאני נמנית עם הקבוצה האחרונה ושנים רבות לא הצלחתי לפענח את הסיבות לכאב וגם הרפואה הקונבנציונלית לא סייעה בידי."

מחזור חודשי משמעות

משחר האנושות גופן של נשים מתואם למחזוריות בטבע, בדרך כלל לירח ולמים בכדור הארץ. השינויים שאנו חוות במהלך המחזור החודשי משולים לגלים בחיינו, הגאות והשפל של גופינו ועולמינו הפנימי. ניתן להתבונן בתהליך זה דרך מסעה של טיפת מים. טיפת מים היורדת לאדמה כגשם, מתגלגלת אל פני האדמה, מחלחלת פנימה למי תהום, פורצת כמעיין, המתחבר לנהר, הנשפך לים, מתאדה לאוויר ושוב מתעבה לטיפת מים היורדת כגשם, תמונה זו ממחישה תהליך מחזורי. כך גם בגופך הוסת מאפשרת לך כל חודש חזרה אל נקודת ההתחלה בה מוזמנת כל אשה להתבונן אחורה אל החודש שהיה וקדימה אל החודש שיבוא.

מחזור חודשי

כמו הטבע, גם גוף האישה מתנהל במחזוריות שבאה לידי ביטוי במסע הורמונלי בן 82 53 יום, שמתקיים כ 024 פעמים במהלך חייה ונמשך כ 53 שנים. מסע זה הוא לא רק - - פיזיולוגי! הוא גם רגשי וגם מנטלי, גם חיצוני מול העולם שסובב אותנו וגם פנימי בינינו - לבין עצמנו. מחזור מאוזן מושפע מהאיזון בין הכוחות השונים בחיינו.

תרגול מאזן

כמו הגאות והשפל וכמו השינוי בצורת הירח במהלך החודש כך גם מתרחש המחזור החודשי הנשי . בתנועה מעגלית שהיא בעלת אופי משתנה אך קבוע נשים חוות שינויים רגשיים וגופניים בכל חודש. ממצב שבו האישה מרגישה אנרגטית ופתוחה לעולם ועד למצב של התכנסות והתבוננות פנימה, כל זה נמצא במחזור החודשי הנשי וכל אישה מרגע קבלת הווסת הראשונה שלה חווה על עצמה את מהות השינוי כגורם הכי קבוע בחייה