פוריות

בחירת קטגוריה

תרגול מחזק פריון - אדנומיוזיס

טיפולי פוריות הם טיפולים רפואיים הניתנים לאחר אבחנה של אי-פוריות. כ10% -15% מהזוגות בעולם המערבי מתקשים להרות. בדרך כלל, לאחר שישה חודשי ניסיון ללא הצלחה פונים הזוגות לטיפול. הבעיות מיוחסות לגברים ונשים במידה שווה ולמרות זאת לרוב האישה תהיה זאת שתעבור טיפולים. ביחס לעולם בישראל עושים הכי הרבה טיפולי פוריות אבל אחוזי ההצלחה נמוכים מאוד. אולי זה קשור לגיל המתקדם של הנשים, בו בד""כ הן פונות לטיפול פוריות. אדנומיוזיס היא מחלה שפירה של הרחם. זהו מצב רפואי (בדומה לאנדומטריוזיס) בו רקמה גדלה שלא במקומה הטבעי דמויית אנדומטריום, על שריר הרחם ובתוכו. התמיכה של היוגה הנשית בזמן הטיפולים היא באמצעות הנשימה המלאה, המיקוד במולה בנדהה, התנוחות, התנועתיות, הכתיבה האינטואיטיבית וניהול יומן מעקב ויומן כאב. אני מזמינה אותך להתבוננות: על החודש האחרון, יחד עם מחזור הטיפולים הקודם, כדי להיות מדויקת יותר לקראת מחזור הטיפולים הבא. מה גופי מבקש? על מה אני יכולה לוותר? מה לא משרת אותי יותר ואולי אף מכביד ומעכב? כמה אני קשובה לעצמי בתוך המחזוריות שעברה עלי ועל גופי בחודש זה? איזה קשרים, מפגשים, עבודות בית ועוד לא היו מדוייקים לי? האם אני שלמה עם דרך הטיפול איתה אני הולכת כרגע? מה יתמוך בי בחודש הבא? איזה שינויים אני מבקשת? דווקא בתוך המירוץ להריון המיוחל, זמן הווסת חשוב כל כך כדי לעצור רגע, לחשב מסלול מחדש, להפתח לאופציות טיפול נוספות ולבחור בצורה מדויקת יותר עבורי את המשך הדרך. תקופת טיפולי הפוריות מזוהה עם מגוון רחב של רגשות ותחושות. זוהי תקופה בה אנשים רבים מתעסקים בגופי, חווים את דעתם מה נכון עבורי ומה עלי לעשות. מצב זה עלול ליצור בתוכי רגשות לא נעימים, בלבול, ריחוק מעצמי, מהקול הפנימי שלי ומגופי. לכן חשוב שאהיה קשובה לעצמי ולצרכיי, אעזר בעוגנים שמחזקים אותי, אזכור להטעין את עצמי במה שממלא אותי ואנסה להתחבר ולהקשיב לקול הפנימי שלי לפני קולות הרקע. גם למען הצלחת הטיפול הבא.

יוגה נשית כתמיכה בתהליך שימור פוריות באמצעות שאיבת ביציות

תהליך שמירת הביציות -הקפאת ביציות נועד לשמור על האפשרות של נשים להרות בעתיד באמצעות הפריה חוץ גופית- בתהליך נשאבות ביציות מגופה של האישה ומושמות בהקפאה. יוגה נשית היא כלי עבודה בכל שלב בחיי האישה. התרגול של היוגה הנשית מאפשר לאישה להחזיר לעצמה את ההקשבה הפנימית. ההקשבה הפנימית לגוף מתפתחת במהלך התרגול ומגלה לאישה את הבחירה הנכונה עבורה לה ללא הפרעות של הסובבים אותה בנוסף היוגה הנשית תומכת בכל השלבים בשימור פריון מכיוון שהיא מחברת את האישה לגוף שלה, מסייעת לאיזון הורמונלי ומעניק שלווה ורגיעה. לפני כל מחזור טיפולים לשאיבת הביציות יש לתרגל תרגולי יוגה נשית לפי המחזור החודשי. בימים שלפני שאבת הביציות יש לתרגל תרגול כמו בימים הפוריים כדי לחזק את הביוץ במטרה לייצר כמה שיותר ביציות באיכות גבוהה. בימים אלה התרגול יהיה תרגול אנרגטי, דינמי וזורם כדי לחזק את האגן ואת אבריו הפנימיים.

אי פריון מסיבה לא ידועה

כאשר הרצון להרות אינו ממומש, יש אכזבה גדולה, תסכול, פחד ואולי גם דיכאון ולחץ. עם הפניה לרופא הנשים, אנו נשלחות לסדרה של בדיקות בכדי לגלות את מקור הסיבה לאי פריון. עפ"י מחקרים, נקבע שבכ-10% מהמקרים לא נמצאת סיבה כלשהי, מצב הנקרא "אי פריון בלתי מוסבר". כלומר, הכול לכאורה תקין. במצב כזה של חוסר ודאות או הסבר התסכול והאכזבה עלולים להיות גדולים אף יותר. כזה היה מצבנו...

יוגה נשית ככלי טיפולי לנשים בטיפולי פוריות

"היוגה הנשית, ככלי הקשבה עמוק לגוף, המשלב תנועה, נשימה ומצב תודעה, מאפשר לאישה הצצה ולמידה מעמיקה אל שינויי גופה. גוף זה משתנה בכל חודש והוא הגוף הנותן חיים. תרגול היוגה הנשית מתמקד ברצפת האגן, בקשר שבין תנועה הנשימה לרצפת האגן, בהשפעת שרירי רצפת האגן ומערכת השרירים העמוקים על היציבה והאיזון בחיינו. התרגול מחזק את אנרגיית האפאנה, האחראית על איברי הבטן והאגן, שנחלשת עם טיפולי הפוריות. תרגול המולה בנדהה בשילוב התייחסות למחזור החודשי, מייצב את איברי האגן, מאפשר אספקת דם טובה וסדירה לשחלות ולרחם, מאזן הורמונלית ועל כן עשוי לסייע במהלך הטיפולים. תרגול של פתיחת האגן, הגמשת הרקמות באזור, שחרור נוקשות מפרקי הירך, הגברת והבטחת זרימת הדם והאנרגיה באגן, ובנוסף העוצמה והתועלות במיקוד במולה בנדה"

יוגה ופריון

"כשהגעתי לקורס של מירה ארצי פדן הייתי בעצמי אחרי הפלה שנאלצתי לעבור באמצע ההריון הראשון שלי אליו נכנסתי בקלות ובאופן טבעי. קורס היוגה הנשית הפגיש אותי עם תכנים שנגעו לי עמוק בבטן. בין השאר נחשפתי לעולמן של נשים בטיפולי פוריות, עולם שלא ייחלתי להיכנס אליו בעצמי... התוכנית היתה ששלושה חודשים אחרי ההפלה ניכנס שוב להריון בקלות כפי שזה קרה בפעם הראשונה והשאר יהיה הסטוריה. הגורל כניראה רצה אחרת, ואני ובן זוגי היקר מצאנו את עצמנו יוצאים למסע ארוך ומורכב בדרך להורות המיוחלת. במאמר אתאר את מקומה של היוגה הנשית בטיפולי פוריות מנסיוני האישי כאישה וכמורה ליוגה נשית."

רירית רחם דקה

הרחם שייך למערכת הרבייה הנשית, הוא בעל מבנה דמוי אגס חלול כאשר אין בו הריון. התפקיד המרכזי של הרחם הוא לספק ולטפח סביבה נאותה ומיטבית לגדילת העובר. הרחם מורכב מגוף הרחם- החלק הפנימי, קרקעית הרחם, צוואר הרחם ופה הרחם. את גוף הרחם מכסה רירית, רירית זו מורכבת משלוש שכבות.

אנדומיטריוזיס ופוריות

טיפולי פוריות הם מגוון של טיפולים רפואיים הניתנים לזוגות או לנשים המתקשות להרות כיום הם מהווים כ - 15% מהזוגות בארץ ובעולם המערבי. בעיות הפריון מיוחסים לגברים ולנשים במידה שווה, אך לרוב תהיה האישה שתעבור את עיקר הטיפולים. טיפולים אלה כוללים מעקבי זקיקים, מתן תרופות המכילות הורמונים )סינטטיים או משתן של נשים הגיל המעבר( להגברת או ליצירת ביוץ, וטכניקות פולשניות כדוגמת שאיבת ביציות והפריה חוץ גופית...

אנדומטריוזיס

"אנדומטריוזיס היא מחלה מסתורית אבל נפוצה יותר ויותר" (נורתרופ, כ. גופה של אישה - תבונתה ( של אישה. אור עם, 1994 אנדומטריוזיס הינה מחלה דלקתית תלוית- אסטרוגן הפוגעת ב- 5-10% מאוכלוסיית הנשים בגיל הפוריות בארה"ב. הרירית שמרפדת את חלל הרחם נקראת אנדומטריום. כאשר רקמה הדומה לרירית הרחם גדלה ומשגשגת מחוץ לחלל הרחם מתפתחת מחלת האנדומטריוזיס...