כל מה שלא סיפרו לנו על המחזוריות הקבועה בחיינו - היכרות מעמיקה עם ההורמונים המנהלים את חיי

 

 

יוגה נשית והמחזור החודשי – הדבר היחידי הקבוע בחיי האישה הוא השינוי

 

על מחזוריות החיים - גאות ושפל בראי המחזור החודשי

 

תרגול היוגה הנשית מתייחס לשינויים הקבועים המלווים את האישה.
מרגע קבלת הווסת הראשונה, מבשר הגוף לנערה, כפי שיעשה בכל חודש מעתה והלאה, כי היא חווה את נשיותה במלוא העוצמה. כל מחזור חודשי, כל ווסת, מצביעה על כך שהגוף מתפקד בדיוק כפי שמצפים ממנו. הוא את שלו עושה בדיקנות. אלא שבתרבות בה אנו גדלות וחיות, לא לימדו אותנו בשום מסגרת, להקשיב ולהבין את השינוי הקבוע הזה. מעולם לא אמרו לנו שכדאי לנו להתאים את חיינו לשינויים החשובים האלו.

מחזור הווסת מצפין בתוכו חכמה אינטואיטיבית של האישה. גאות ושפל של רעיונות, חלומות, יצירה. המחזוריות המתבטאת בגוף, היא גם המחזוריות המנטלית שלנו. מצבינו הרגשי והמנטלי משתנה בהתאם לווסת, לאחר הווסת, לימים שלקראת הביוץ ולאחריו. כל מחזור חודשי הוא הזדמנות לשים לב לסימני הגוף. איך הוא מתחיל את המחזור ואיך הוא מסיים אותו. האם השינויים מלווים בכאב, באי נוחות? האם הכל זורם ללא הפרעה? 

ימי הווסת הם כמו וויסות בין החודש שהיה לחודש שיהיה. הווסת מעניקה לי מרחב של פסק זמן לארגן את חיי מחדש.


בתרגול היוגה הנשית אנחנו לומדות להקשיב לשינוי, להתאים את התרגול אל השינוי ולהתאים את השינויים אל חיינו. ההקשבה המתפתחת בעזרת תרגול היוגה, מלמדת אותנו להקשיב גם אל שינויי חיינו כנשים. כך אנו לומדות לאט לאט לייצב אותם ולהפחית מתחים, אי נוחות וכאב.

 

התסמינים שאת חווה לאורך המחזור החודשי שלך הם סימנים מגופך לתשומת לב.

כשתכירי את ההורמונים המנהלים את חייך ותביני את איכות כל אחד מהם, תוכלי להתאים את איכות חייך החיצונית לאיכות הפנימית.

בכך תוכלי להפחית ואף להעלים תסמינים. 

היכרות עם ההורמונים נעשית על ידי ניהול יומן מעקב. זוהי מחוייבות שלך לעצמך...

 

אז מיהם ההורמונים האחראיים לשינוי?

 

FSH

כל מחזור חודשי מתחיל עם הווסת.

דימום הווסת שוטף מהרחם את סימני המחזור הקודם.

עם הדימום נשטפים מהגוף האסטרוגן והפרוגסטרון של החודש שהתסיים. עם הופעת הווסת (לעיתים בהכתמות עד דימום ולעיתים בדימום מלא - רק בניהול יומן מעקב מחזורי תוכלי להבין מה הדרך הייחודית של גופך לסיים ולהתחיל מחזור חדש) עולה הורמון ה FSH - הורמון מגרה זקיק. תפקידו להעיר את השחלות לקראת המחזור הבא ולגרות את הביציות להתעורר ולבייץ. 

הורמון ה FSH דורש מבקש ממך שקט, מיקוד, דיוק. הוא מאפשר לך להתחבר לאינטואיציה הגבוהה ביותר שבך. ביוגה הנשית אנחנו קוראים לו "עכשיו אני". הוא מאפשר לך תבונה בזרם חילופין ישיר, ללא מיסוך אסטרוגן ופרוגסטרון. 

הוא מאפשר לך להקשיב לקולך הפנימי. אפשרי לו להתבטא על ידי תרגול מדיטטיבי, הפחיתי בדיבור, בעשייה, מצאי לך מרחבים של שקט בימים אלו. וותרי על בישולים, כביסות אירוחים... השאירי אותם לימים אחרים...

למעשה יש לך הזדמנות נפלאה בכל חודש בחודשו להיות את... ימים אלו מאפשרים לך הצצה לאיכות הפנימית שלך לקראת גיל המעבר בו נשאר הורמון זה גבוה.

 

אסטרוגן

עם ירידת ה FSH סביב היום השלישי-חמישי לדימום שלך, מתחיל לעלות האסטרוגן. הוא מבטא את הנשיות במיטבה: שער מבהיק, שדיים מתמלאים, תשוקה מינית עולה, שפתייך חושניות, יש לך יכולת קוגניטיבית נהדרת, את נראית ומרגישה נפלא! את יכולה להעמיס על עצמך מה שמתאים לך. התרגול שלך יהיה דינאמי, תנועתי, אנרגטי, סחיטה טובה של אברי הרבייה תהיה נהדרת. המפרקים שלך מוגנים יותר בזכות האסטרוגן. 

תרגישי הפרשות בנרתיק שתפקידן לשמר את הזרע חי ופעיל עד רגע פקיעת הביצית מהשחלה. גם הרחם מתעבה והרירית שלה גדלה כדי לאפשר השתרשות של הפרייה. 

בימים אלו את יכולה לאחר, להתארח, לטפל בכולם, הכל קטן עליך..

אך זה לא נמשך לעד.... 

ברגע הביוץ את כבר עוברת לשלב אחר... 

 

פרוגסטרון

מיד לאחר פקיעת הביצית מהשחלה עולה הפרוגסטרון. תפקידו להמשיך את עיבוי רירית הרחם כדי לשמר היריון. הוא גורם לך להיות רגישה, פגיעה, מכונסת בתוך עצמך, את רגישה לריחות, למשפטים לא נעימים שאת שומעת, למגע, את יכולה להחוות עצבות ההולכת ומתרחבת. בנוסף יובש בנרתיק פוגע בתשוקה המינית שלך, את עלולה לחוות כאבי בטן, מיגרנות, רגישות במערכת העיכול, הרפס שעלול לפרוץ ועוד ועוד... בימים אלו את רוצה להוריד הילוך אט אט. עם ניהול יומן המעקב שלך תביני מתי הפרוגסטרון משפיע עליך ביתר שאת. שכן הוא לא "מתנפל" עליך מיד לאחר הביוץ אלא עולה אט אט. 

חשוב שתדעי שכל אישה רגישה לפרוגסטרון ברמה זו או אחרת. 

תרגלי תרגול ל PMS - תסמונת קדם וויסתית כדי להפחית תסמינים. 

הקפידי על תרגול שיווי משקל בימים אלו. צחצחי שיניים על רגל אחת... 

אלו ימים בהם את מועדת יותר לפציעות ולכן חשוב להתאים את התרגול להורמון הדומננטי. 

 

ולאחר כ - 14 יום של פרוגסטרון  אם אינך בהיריון, תגיע הווסת ותשטוף את כל התחושות...

 

והכל יתחיל מהתחלה....

 

דוגמה קטנה:

אם למשל, מישהו מצפצף לך בכביש:

בימי אסטרוגן זה יצחיק אותך

בימי פרוגסטרון זה יגרום לך לבכות

ובימי FSH יש מצב שבכלל לא תשימי לב...smiley

 

 

 

תרגלי שיווי משקל באופן יומיומי - לחצי כאן - קראי ותרגלי מתוך המאמר הקצר